top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Wieża widokowa w Żaganiu

Żagań, stary gród Piastów Śląskich i rezydencja książęca Bironów do dziś imponuje ilością pięknych zabytków. Jednym z nich jest wieża kościoła ewangelickiego, która w każde Święta Bożego Narodzenia robi za Św. Mikołaja. Dokładnie! To absolutny hit świątecznych iluminacji w grodzie Księżnej Żaganny. I choć w tym roku, z powodu oszczędności na prądzie i inflacji, zostało one ograniczone, czapa Św. Mikołaja musiała rozbłysnąć!

Ponad 70-metrowa wieża jest pozostałością po kościele ewangelickim pod wezwaniem Trójcy Świętej, który powstał w 1709 roku jako jeden z sześciu śląskich kościołów łaski.

Po renowacji, w 2004 roku stanowi świetny punkt widokowy nie tylko na panoramę miasta. Przy dobrej pogodzie można z niej dostrzec Karkonosze.

Ceglana wieża pięciu kondygnacjach została dobudowana do kościoła w latach 1843- 1846, z inicjatywy rządzącego Żaganiem rodu Bironów i księżnej Doroty Perigord – Talleyrand. Jej szczyt wieńczy żeliwna ażurowa iglica.

Wieża na co dzień, bez świątecznych iluminacji.

W jej parterze znajduje się kaplica grobowa, w której chowano Bironów. Pochowano tutaj księcia żagańskiego Piotra i jego żonę Dorotę, następnie bratanka księcia, oficera kawalerii, Piotra Gustawa oraz dwie córki księcia: Joannę i Paulinę. Ściany zdobią kamienne płyty epitafijne Bironów.

fot. www.dziedzictwo-ksiazat.zagan.pl


Ostatnie nabożeństwo w kościele miało miejsce w czerwcu 1945 roku. Potem świątynia popadała w ruinę. W 1966 roku na zlecenie biskupa ewangelickiego z Wrocławia rozebrano jej mury, zostawiając wieżę. Wcześniej, splądrowano kryptę grobową. Zniknęły trumny ze szczątkami książąt. Poniżej - kościół przed rozbiórką.

I w trakcie rozbiórki.

A tak wyglądał w środku.

Co roku , podczas Dni Żagania, czyli Jarmarku Św. Michała, odbywa się tutaj drużynowy bieg na wieżę z książką. Organizowane są tematyczne wystawy i wernisaże.

Wieża na Placu Królowej Jadwigi jest jednym z turystycznych hitów Żagania. Można do niej wejść od środy do niedzieli, w godzinach 13.00-17.00. Bilet kosztuje 8 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy, dzieci i młodzież szkolna, seniorzy 60+). Zwiedzanie - bez przewodnika.

Aby wejść na najwyższą platformę widokową , trzeba pokonać 218 schodów. Na tarasie zamontowano lunetę, aby jeszcze dokładniej można było obserwować piękny krajobraz miasta a nawet Karkonoszy!

Widok na panoramę miasta z ul. Piastowskiej.

I jeszcze raz, na koniec - w wydaniu świątecznym.


281 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page