top of page
  • Zdjęcie autoraPiotr Piotrowski

Pańska Skała. Cud natury, czyli organy z bazaltu

Północne Czechy to nie tylko bajkowe zamki jak choćby Frydlant czy Trosky, to także góry i skalne miasta. W cieniu Czeskiej Szwajcarii czy Czeskiego Raju kryje się te mniejsze formacje geologiczne, również godne uwagi. Jedną z najciekawszych jest Pańska Skała (Panská skála). Nazwa tego bazaltowego wzgórza (595 m n.p.m. ) pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen.

Tę geologiczną ciekawostkę zobaczymy w okolicy Kamienickiego Szeniowa, na terenie kraju libereckiego, około 40 km od tzw. trójstyku polsko – niemiecko - czeskiego. To już nie Sudety, ale ich górski sąsiad czyli Średniogórze Czeskie. Obejście Pańskiej Skały zajmie nam co najwyżej kilkanaście minut. Naprawdę warto się tutaj na chwilę zatrzymać, w drodze do Pragi, Czeskiej Szwajcarii czy Liberca.

Pańska Skała jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednym z najstarszych tego typu formacji w Europie. Przypomina ogromne organy. Zbudowana z pięcio i sześciobocznych kolumn, ściśle przylegających do siebie. Skąd wzięło się tutaj takie bazaltowe cudo? To efekt działalności wulkanu około 30 milionów lat temu a później – człowieka.

Lawa z głębokości 30 km nigdy nie wypłynęła na powierzchnię Ziemi, zastygając w wąskim kominie wulkanu. Pewnie nie zobaczylibyśmy takiej geologicznej ciekawostki, gdyby nie powstanie w tym miejscu kamieniołomu. Zostały po nim doskonale wykształcone słupy bazaltowe , niektóre sięgające nawet 20 metrów, o średnicy do 25 cm.

Klimatu temu miejscu dodają dwa jeziorka i dziko rosnąca zieleń. Zbiorniki powstały w wyniku działalności górniczej, po zalaniu deszczówką. W pobliżu Pańskiej Skały stoi słup maryjny, upamiętniający śmierć młodej dziewczyny i chłopaka, którzy zamarzli tutaj w zimie 1739 roku.

Praktyczne informacje:

  • Góra stoi około 500 metrów na południe od szosy Kamenický Šenov – Nový Bor (dokładne namiary: GPS: 50.769802777778N, 14.484180555556E )

  • Na czeskie knedliki czy latte polecam pobliskie miasteczka: Ceska Kamenice lub Ceska Lipa

  • W pobliżu jest płatny parking i toaleta.

  • Na szczyt Pańskiej Skały prowadzą ścieżki. Możemy chodzić po niej dowoli, ale uważajmy na ostre kamienie i wierzchołki słupów!

Jeśli spodobały się Wam skalne klimaty, polecam inne magiczne miejsca:


Skalni Hrad Sloap - relacja TUTAJ

Szwajcaria Lwówecka - relacja TUTAJ

Szwajcaria Saksońska i most Bastei - relacja TUTAJ

Klasztor na górze Oybin i Góry Żytawskie - relacja TUTAJ


10 490 wyświetleń9 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Spodobało się? Zapisz się na moją listę mailingową:

bottom of page